Stávající výjimka z karanténních opatření pro české pendlery dojíždějící za prací do Německa by mohla platit i po 1. říjnu, kdy Berlín změní pravidla pro příjezd z epidemicky rizikových oblastí do země.

Saské ministerstvo zdravotnictví to v úterý ČTK sdělilo, že nadále počítá se současnou výjimkou, kdy pendleři nemusí předkládat negativní test na koronavirus a ani pro ně neplatí karanténa, pokud nemají příznaky nemoci covid-19. Případná omezení, pokud by je Berlín zavedl i vůči pendlerům, by se týkala okolo 60.000 lidí dojíždějících z Česka do Německa za prací.

„Pro pendlery aktuálně platí výjimka,“ řekla ČTK mluvčí saského ministerstva zdravotnictví Theresa Schmotzová. „Naše nařízení nemá žádný termín konce platnosti, může se ale stát, že dozná změn. V takovém případě o tom budeme informovat v médiích a na našem internetovém portálu,“ uvedla.

Změny po 1. říjnu nevylučuje ani český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. „Může být řešena i otázka pendlerů, pokud bude nárůst (koronaviru) v zahraničí i v Německu pokračovat,“ sdělil Kafka ČTK. „Zvažuje se nutnost schválených hygienických konceptů na straně zaměstnavatelů a není vyloučeno, že se zváží i otázka testů pro pendlery, aby to pro ně představovalo co nejmenší zátěž,“ uvedl. Dodal, že na takové úvahy je ale ještě brzy, neboť stále existuje šance, že covidové nárůsty se podaří do konce září zastavit.

Mluvčí spolkového ministerstva zdravotnictví Parissa Hajebiová odkázala na obecná pravidla, která platí pro příjezdy z rizikových oblastí. Na seznamu rizikových oblastí je z České republiky zatím Praha a Středočeský kraj. Podle českého ministra zahraníčí Tomáše Petříčka lze ovšem očekávat, že Německo na listinu ve středu doplní prakticky celé Česko.

Hajebiová upozornila, jednotlivé spolkové země mají karanténní pravidla ve své pravomoci. To platí i pro pokutování za nedodržování karanténních opatření.

Německé ministerstvo zahraničí záležitost nekomentovalo, protože otázky karanténních pravidel v přeshraničním styku včetně testů řeší spolkové ministerstvo zdravotnictví či spolkové země samy.

Šéfka Asociace pendlerů České republiky Zuzana Vintrová v úterý řekla, že zrušení výjimky by se jen v případě Německa týkalo 60 000 pendlerů dojíždějících z Česka. „Apelujeme na striktní dodržování karanténních nařízení vlády,“ řekla Vintrová. Pokud veřejnost včetně pendlerů nebude na opatření dbát, mohla by se podle ní opakovat situace z března. „Zavřené hranice nikdo nechce,“ dodala.

Podle současných pravidel lidé přijíždějící do Německa z rizikových oblastí musí předložit negativní test, který není starší než 48 hodin. Kdo takové potvrzení nemá, musí do karantény, a to buď doma, nebo v jiném místě pobytu. Zároveň se musí do 72 hodin podrobit testu. Pokud bude výsledek negativní, je možné karanténu opustit.

Od 1. října se ale postup změní. Negativní test nebude stačit k tomu, aby se člověk karanténě vyhnul. Nově bude vyžadována karanténa nehledě na výsledky rozboru. Ukončit domácí izolaci bude možné nejdříve po pěti dnech, a to na základě negativního testu. Pokud se člověk otestovat nenechá, musí v karanténě zůstat 14 dní. Výjimky prozatím platí vedle pendlerů bez příznaků také pro řidiče kamionů či pro průjezd Německem, kdy je ale nutné zemi bez odkladů opustit.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/pendleri-doufaji-ze-nemecko-v-pripade-zavreni-hranic-umozni-opet-vyjimku.A200922_130623_ln_domov_lihem