Reise in die Tschechische Republik

Reise in die Tschechische Republik

Bundespräsident Frank-Walter Steinmeier und Elke Büdenbender reisen vom 25. bis 27. August in die Tschechische Republik. Sie besuchen Prag und Ústí nad Labem.

Im Mittelpunkt der Reise steht die deutsch-tschechische Nachbarschaft. Deutschland ist mit Tschechien politisch, wirtschaftlich und kulturell eng verbunden. Die An- und Abreise findet mit dem Zug statt. Während der Fahrt von Berlin nach Prag kommt der Bundespräsident mit Menschen zusammen, die die deutsch-tschechischen Beziehungen in ihrem Alltag leben, zum Beispiel mit Pendlern.

In Prag führt der Bundespräsident politische Gespräche mit dem Präsidenten der Tschechischen Republik, dem Ministerpräsidenten, dem Präsidenten des Senats sowie dem Präsidenten des Abgeordnetenhauses.


Česko-německé partnerství má pevné základy, řekl Steinmeier

Česko-německé partnerství má pevné základy, řekl Steinmeier

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes před odjezdem z Berlína do Prahy přirovnal svou návštěvu Česka i jako cestu do minulosti, protože vztahy Čechů a Němců nebyly vždy nejlepší. Nyní je ale přesvědčen, že sousedství a partnerství stojí na pevných základech, které neohrozí žádný politický vývoj.


Německo změní pravidla pro vstup do země. Povinné testování má být už od srpna

Německo změní pravidla pro vstup do země. Povinné testování má být už od srpna

  10:05

zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-covid-19-cestovani.A210728_093632_zahranicni_kzem

Německo zvažuje uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus. Lidé, kteří nebudou očkovaní či neprodělali covid-19, budou muset mít zřejmě už od 1. srpna potvrzení o negativním testu i při cestách autem či vlakem. V úterý večer to řekl bavorský premiér Markus Söder. Povinnost testů i pro cesty pozemní dopravou do Německa se původně zamýšlela od 11. září.

„Pravidlo je relativně jednoduché, každý, kdo dorazí, ať autem, vlakem či letadlem, bude potřebovat test,“ řekl Söder. Nyní platí tato povinnost jen pro lidi, kteří do Německa přiletí letadlem.

Bavorský premiér se nevyjádřil, zda se tato povinnost bude týkat i očkovaných a lidí, kteří covid-19 prodělali. Už dříve ale podle DPA spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) uvedl, že kdo prokáže očkování či vyléčení z covidu-19, „samozřejmě žádný test nepotřebuje“.


Pendleři pracující za hranicemi ČR - DE, AU, SK, PL

Pendleři pracující za hranicemi ČR - DE, AU, SK, PL

Pokud patříte mezi pendlery, doporučuje se průběžně kontrolovat webové stránky zastupitelského úřadu země (Ministerstvo zahraničních věcí ČR), ve které pracujete. Podmínky se dynamicky mění.

Pokud na stránce odpověď nenajdete, zavolejte na Informační centrum pro cesty do zahraničí Ministerstva zahraničních věcí ČR: +420 222 264 222 (funguje PO-PÁ od 08:00 - 16:00 hod., ale základní informace o cestování do okolních států jsou na lince dostupné i mimo tuto dobu).

V případě, že jste jako pendler ztratili zaměstnání, projděte si Průvodce žádostí o podporu v nezaměstnanosti pro pendlery, kterou vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Řidičům nákladní dopravy byla udělena výjimka z předchozího objednání na antigenní testy na odběrových místech. Ti, kteří se na odběrovém místě prokáží řidičským průkazem s vyznačeným kódem „95“ na zadní straně, průkazem profesní způsobilosti nebo kartou řidiče, mohou podstoupit antigenní test bez objednání. Více informací naleznete v pokynech k výjimce testování


Udílení ceny Brückenbauer | Stavitel mostů poprvé v živém přenosu

Udílení ceny Brückenbauer | Stavitel mostů poprvé v živém přenosu

Tisková zpráva ze dne 17. 6. 2021

 

Ceny Brückenbauer | Stavitel mostů za zásluhy o česko-německou spolupráci budou uděleny ve středu 23. června 2021 v 18 hod. v Centru Bavaria Bohemia. Ocenění obdrží čestný laureát, dvě partnerské školy a tři osobnosti, zároveň bude za rok 2021 udělena zvláštní cena jedné organizaci. Vzhledem k pandemii se slavnostní udílení cen uskuteční v menším rozsahu a poprvé bude živě přenášeno.


Grenzkontrollen zu Tschechien laufen aus

Grenzkontrollen zu Tschechien laufen aus

13.04.2021 | Stand 13.04.2021, 16:19 Uhr
Die in der Corona-Krise eingeführten stationären Grenzkontrollen zu Tschechien enden. Die Kontrollen sollen mit Ablauf des Mittwochs auslaufen und nicht verlängert werden.

Pravidla pro pendlery týkající se cestování do Rakouska

Pravidla pro pendlery týkající se cestování do Rakouska

Od 11.03.2021 musí cestující, kteří přicestují do Rakouska ze zemí, které nejsou uvedeny v příloze A, mít  negativní PCR test (starý max.72 hodin) nebo antigenní test ( starý max. 42 hodin). Výsledky testu v německém nebo anglickém jazyce odpovídají lékářskému osvědčení. U testů v jiných jazycích je vyžadováno lékařské osvědčení. Pokud nemůže být předloženo zdravotní osvědčení nebo výsledek testu , musí se během 24 hodin po vstupu nechat udělat antigenní nebo PCR test.


Pravidla pro pendlery týkající se cestování do Německa

Pravidla pro pendlery týkající se cestování do Německa

Aktualizace: 29. 3. 2021 14:00

S platností od 28. 3. 2021 zařadila Spolková republika Německo Českou republiku do kategorie „vysoce rizikové oblasti“. Upozorňujeme však, že pravidla pro karanténu se vztahují zpětně na pobyt v oblasti s mimořádně nakažlivou variantou viru v posledních 10 dnech. Vzhledem k tomu, že Česká republika byla do 27. 3. 2021 považována za takovouto oblast, platí pro přechodné období do 6. 4. 2021 následující pravidla


Dobrá zpráva pro české pendlery. Sasko uvolnilo pravidla, pro přejetí hranic stačí test a potvrzení o nezbytnosti

Dobrá zpráva pro české pendlery. Sasko uvolnilo pravidla, pro přejetí hranic stačí test a potvrzení o nezbytnosti

Aktualizace: 16.03.2021

Sasko zmírňuje podmínky pro české pendlery, nově může přes hranice dojíždět každý, koho zaměstnavatel označí za nezbytného pro chod firmy. Nutný je ale každodenní negativní test na koronavirus. Po dnešním zasedání zemské vlády to prohlásila saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s koronavirem. Řekla také, že přes hranice mohou dojíždět i učitelé či žáci.


Pro pendlery je místa dost, čekání na testy se ale protahuje

Pro pendlery je místa dost, čekání na testy se ale protahuje

Aktualizace: 11.03.2021

Nedostatek míst na veřejných testovacích místech po celém jihu Čech je obrovský a mnohdy obtížně řešitelný problém hlavně pro pendlery. Především o víkendech. Pendleři podle slov Zuzany Vintrové, předsedkyně Asociace pendleru ČR, mají šanci udělat si antigenní test na obou stranách hraničního přechodu Strážný.


Čísla covidu, na zbytek nám Němci dlabou. Tohle si o nás myslí. A tihle Čechům zavařili.

Čísla covidu, na zbytek nám Němci dlabou. Tohle si o nás myslí. A tihle Čechům zavařili.

Aktualizace: 03.03.2021

ROZHOVOR „Ty jsi Čech, ty jsi přenašeč!“ Takový postoj musí podle ředitelky Asociace pendlerů ČR Zuzany Vintrové snášet lidé, kteří dojíždějí v této době za prací do Německa. V rozhovoru řekla, kdo a čím to podle ní zavinil. Vysvětlila, kdo z pendlerů může přes hranice a kdo musel zůstat doma. Zmínila také případ německého otce, který směl své malé dítě, žijící v ČR, vidět jen „za účasti“ policie se samopaly. Promluvila i o možných problémech ohledně covidu na ubytovnách. Popsala i přístup vlády a Andreje Babiše.


Sasko podle šéfky českých pendlerů zváží výjimku pro školství

Sasko podle šéfky českých pendlerů zváží výjimku pro školství

Aktualizace: 26.02.2021 13:59

Berlín - Sasko zváží karanténní výjimku pro školství, což by přeshraničním školákům, studentům, učitelům a vychovatelům umožnilo překračovat česko-německé hranice. ČTK to po dnešním jednání se saskými vládními činiteli řekla předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Sasko jí rovněž sdělilo, že v dohledné době nelze s uvolněním stávající karanténního režimu na sasko-českém pomezí počítat. Německo považuje Českou republiku za oblast s výskytem mutací koronaviru, přeshraniční cestování je kvůli tomu výrazně omezeno.


Stigmatizovat pendlery jako zdroj nákazy je nezodpovědné

Stigmatizovat pendlery jako zdroj nákazy je nezodpovědné

Plzeň – Pendleři vyjíždějící denně za prací do Německa se dnes ostře ohradili proti vyjádřením některých politických špiček, že jsou zdrojem nákazy příhraničních oblastí ČR a zdrojem přenosu mutace nemoci covid -19 do Česka. Stigmatizovat pendlery jako zdroj nákazy je nadmíru nezodpovědné, uvedla dnes v prohlášení Asociace pendlerů ČR. Požaduje konkrétní data nebo veřejnou omluvu politiků.


Pendleři u hranic čekají hodiny na testy, Německo zpřísnilo podmínky vstupu

Pendleři u hranic čekají hodiny na testy, Německo zpřísnilo podmínky vstupu

Fronty pendlerů se o víkendu tvořily před testovacími místy na české i německé straně hranice. Někteří lidé čekali v mrazu na test i více než tři hodiny. Karlovarský kraj proto od pondělí zřídí mobilní odběrové pracoviště. Německo od neděle zařadilo Česko mezi vysoce rizikové nákazové oblasti a pro pracovníky, kteří tam dojíždějí, to znamená testy navíc.